Propunere Vampiresss

În această secţiune veţi putea propune orice sugestie pentru îmbunătăţirea serverului.
Locked
vampiru
Membru M2L
Membru M2L

Mon Nov 04, 2019 12:34 pm

Nume joc: Vampiresss
De cand joc: De putin timp dar destul incat sa-mi dai seama ce ar trebuii imbunatatit.

1- Sticla de negot (Search item) - Stiu ca nu conteaza varsta si ocupatia noastra din viata reala, dar va rog sa aveti in vedere ca mai sunt si oameni trecuti de o varsta care au venit de pe Ro (Oficial) dupa multi ani doar de Ro, si da ne este dor de un server vechi ca in 2010 dar din moment ce avem Pet, Costume, Titan, NPC cu hieroglife, inel bucurie si altele care nu erau atunci (nu ma deranjeaza ca sunt) dar nu puteti sa spuneti ca o sticla de negot influenteaza tematica serverului ca ar fi penibil. Eu sunt si sot, si tatic si detoate si ma joc doar de placere dar nu vad o placere a sta map 1 in 2019 si a cauta manual 50 de shopuri sa pierd 45 de minute sa gasesc ce imi trebuie la cel mai mic pret. E un lucru care desii joc de putin timp si am si donat doar de 2 ori chiar ma face sa ma gandesc sa renunt daca va trebuii sa pierd zeci de minute si ore sa caut ce-mi trebuie. Nu e deloc placut sa stau cu pixul si carnetul sa notez ce am vazut si unde si apoi pana vad eu ca ala a fost cel mai mic pret poate deja se cumpara.

2- Inca de la inceputul metinului in Romania pe item shop au fost Manusa, drop, experienta si pachetele de incepator. Observ cu dezamagire ca aici nu exista manusa site si aici ma refer la cea clasica care se aduaga sus Dublu drop ca pe oficial care nu se negociaza. Este un dezavantaj major care ma impiedica sa farmez in liniste. Am semnalat aceasta necesitate ownerului si mi s-a explicat ca a fost scoasa din item shop ca se abuza de ea. Pai nu inteleg cum caci nu ar trebuii sa fie ca cea de la metine negociabila ci cea care odata achizitionata tu nu o vezi se adauga pur si simmplu la dublu drop ca pe RO. Nu ai cum sa abuzezi de ea. Nu cred ca e foarte ok sa ma dau jos de pe mount ca sa pot pune inelul bucuriei si manusa de la metine din piata... Mi sa spus sa fac level 35 si calul, am facut dar calul nu imi da bonusul mountului si tot nu e ok.Plus ca aceasta manusa de la metine iar nu e ca pe ro , manusa de pe ro de la metine se poate d ajos in orice moment , aici odata pusa nu o mai poti da jos si stai cu ea 2 ore indiferent ca fermezi 2 ore sau doar 30 de minute..deci o pierzi. Daca tot vreo 2009-2010 hai sa facem ca atunci si cu manusa site si cu mansua de la metine caci momentan nu are nici o legatura situatia de aici cu ce era in 2009-2010 referitor la manusi. PROPUN adaugarea "Manusa site- dublu drop site achizitionata din item shop pe 7/15/30 zile ne-negociabila). si eventual 1 slot in plus la caracter pentru mount .

3-Dropul si cu manusa e foarte foarte slab aici vad ca imita Ro-ul de pe atunci dar totusi la itemele de upgrade sa farmez 4 ore azinoapte si sa iau doar 6 pretioase si cateva bucati de armura stricata iar e frustrant, iar mergand spre desert abia am facut o panza in vreo ora de batut. Nu stiu de ce este asa de slab dar in conditiile astea nu prea poti avansa neavand upgrade-uri, sa le cumperi nu ai cu ce la inceput eu Donez , ma descurc imi iau lingouri dar ce facem cu cei care nu doneaza ca nu-i putem obliga? ei cum isi fac iteme? dau tepe sau asteapta pomeni? E foarte prost dropul la iteme de upgrade , am fost si la arhani in 30 de minute mi-a picat 1 singur indrumator de esoterica si daca vreti dovezi va astept la o partajare skype, am level am iteme de batut acolo pur si simplu nu e drop atata tot.

4- Am facut o reclamatie aici pe forum ieri si m-am lovit de o problema grava nu am putut incarca o poza de doar 1 Mb, Oare de ce ? Nici macar 1Mb amarat nu pot incarca , am incercat sa cropez, sa editez sa o fac mai mica dar si-a pierdut calitatea si o incarcam degeaba, am gasit intr-un final o varianta de a a nunta ownerul pe Facebook si s-a rezolvat "aparent" a fost pedepsit jucatorul , nu stim daca este asa sau nu ca nu ni se spune si ce sanctiune desi ar fi ok sa stim si noi cum a fost pedepsit, mute, warn, ban temporar, ban permanent, ca nu e nici un secret atata timp cat esti implicat. In fine mai presus de cunoasterea pedepsii pe forum aici mi-a raspuns Beboo si a inchis topicul deci nu mi-a dat ocazia la reply, Imi spune nu ai respectat normele forumului (din cauza ca nu am uploadat poza) si topicul este inchis, pai da-mi ocazia sa-ti raspund nu? Cum vrei sa pun poza cand nu va merge forumul ? Am dat dovata pe Facebook ca aici nu accepta prin creenuri nici de 1Mb... Va rog sa rezolvati sa putem incarca Print Screenuri. si numai inchideti topicurile ca ma simt ca si cum nu va intereseaza si ne putem injura cum vrem ca voi nu ne dati dreptul la replica. Multumesc

IN REST TOTUL PARE OKE... MULT SUCCES SI BAFTA!
Einsza
Membru M2L
Membru M2L

Mon Nov 04, 2019 2:32 pm

Buna!

Propunerea 2 mi se pare foarte buna si sunt PRO pentru ea!
Insa la 3 eu te pot contrazice, cat timp eram lvl mic si chiar si acum am caractere de farm pentru map1, map2, vale ca sa imi fac evantaie si armuri de lvl mic +9 :)) iar dropul mi se pare foarte bun in continuare. Intr-adevar unele iteme pica putintel mai greu, precum "banderola alba", "obiect de bijuterie", "picioare de paianjen", etc. E normal ca anumite iteme de up sa fie mai greu de procurat, cu toate astea am din toate cate putin (si mentionez ca nu imi pun eu drop si manusa pe un amarat de caracter de lvl mic pt o banderola alba). Daca stam sa ne gandim asta face totul mai atragator, ca e server pvm hard si iti ocupa timpul. Iar anumite iteme de upgrade se dropeaza doar la anumiti mobi, poate neobservand asta te-a facut sa crezi ca dropul la itemul "Z" este peste tot, la toti mobii, dar este mic. Asta probabil sa fie ceea ce te-a derutat pe tine.

Iar la 4... aici functioneaza totul altfel. Da-mi voie sa iti explic:
➤ Ni se indica sa folosim anumite site-uri pe care poti incarca poze tocmai din motivul asta, pentru ca setarile forumului nu suporta anumite marimi ale imaginilor. Nu stiu daca merge editat lucrul acesta, am detinut si eu forumuri cand erau in voga acum muulti ani, cand eram mica si ma pasionau, iar pe atunci nu mergeau editate setarile de baza precum acestea. Un bun site este https://imgur.com/ , aproape toti il folosim si te invit sa o faci si tu! Are o calitate excelenta si poti incarca foarte multe imagini deodata!
➤ Topicurile se inchid din motivul urmator: evitarea spamului si disputelor. Daca ar ramane deschis un topic precum unul de la sectiunea de "Reclamatii jucatori" deja ar aparea inevitabil certuri, discutii rautacioase si inutile.
➤ Daca te uiti la celelalte reclamatii vei observa ca se mentioneaza numele jucatorului, sanctiunea si motivul. Ex: "Jucatorul @Einsza a fost pedepsit cu mute/blocarea chatului 99h cu motivul LIMBAJ", "Jucatorul @Einsza a fost pedepsit cu BAN 100 zile cu motivul MANANCA PREA MULTA CIOCOLATA", etc. Crede-ma ca baietii isi fac treaba si cand e de sanctionat apai sanctioneaza, au motiv atunci actioneaza, nu au motiv sau nu au dovezi concrete atunci nu sanctioneaza. Daca se face diferenta intre playeri asta nu inseamna ca acum eu, ca si MODERATOR, sau colegii mei HELPERII ar trebui sa avem inventarele full de iteme modate? Pai eu nici roua n-am in inventar ca mi-e lene sa ma duc sa fac... Iar cu injuriile la fel, nu conteaza cat ai donat, de cat timp esti pe sv, ce grad ai, cine e taica-tu sau unde lucreaza, esti penalizat si gata. Iti pot da ataaatea exemple de oameni care erau banuiti ca vai domne, erau pe mana cu STAFF-ul iar acum sunt banati, au fost banati sau risca sa fie banati.
➤ Cand ti se spune ca nu ai respectat modelul dat se inchide topicul pentru a putea relua totul de la capat intr-un alt topic nou. Se intampla asta deoarece este:
𝟏. inestetic sa vezi cum se corecteaza cineva pentru o greseala de 10 ori prin comentarii/mesaje noi;
𝟐. contra regulamentului forumul sa postezi mai multe mesaje unul dupa altul (vezi sectiunea de regulament, dar pe scurt se considera Post Dublu si este sanctionat);
𝟑. o mica lectie pentru utilizatorii de forum in asa fel incat sa invete cum se respecta modelele si regulamentul pentru data viitoare cand vor utiliza forumul. Este in beneficiul vostru intr-o oarecare masura. Nu toti am folosit forumuri si nu toti stim cu ce se "mananca". Asa ca e un prilej de a invata, cum am mai spus, niste reguli ale unei comunitati si niste modele ce trebuiesc respectate. Modelele nu sunt degeaba acolo, se cer anumite detalii pentru a fii o dovada concreta incat sa se poata actiona in baza ei.
➤ Gandirea ta este gresita in momentul in care spui, citez: "si numai inchideti topicurile ca ma simt ca si cum nu va intereseaza si ne putem injura cum vrem ca voi nu ne dati dreptul la replica." am incheiat citatul, TOCMAI DE ASTA SE INCHID! Pentru a se evite certurile din diferite motive! Plus, nu ai nevoie sa dai reply dupa ce ti se spune ca a fost sanctionat jucatorul "X", ai postat pe forum reclamatia cu scopul de a se lua o masura, nu sa poti conversa despre asta. Daca doresti mai multe detalii poti lua legatura cu administratorii pe pagina de suport, adica pe pagina oficiala de facebook https://www.facebook.com/Metin2Legend.org , cum ai mai facut-o. Incercam sa mentinem forumul cat mai curat asa cum incercam sa mentinem si comunitatea din joc cat mai curata luand masuri impotriva limbajului necorespunzator, jucatorilor ce incearca sa foloseasca programe interzise cu scopul de a trisa si celor ce au intentia de a profita de alti jucatori cu scopul de a sustrage iteme/conturi/yang prin inselatorie.

Toate astea fiind spuse sper ca ti-am fost de ajutor cu detalii in legatura cu forumul! :D Am incercat sa raspund cat mai detaliat incat tu si toti cei ce vor viziona acest mesaj sa poata intelege anumite actiuni ale echipei in diverse situatii, precum ai mentionat tu forumul si topicurile sale!
[GA]Beebo
Administrator
Administrator
Has thanked: 2 times

Mon Nov 04, 2019 9:53 pm

vampiru wrote:
Mon Nov 04, 2019 12:34 pm
Nume joc: Vampiresss
De cand joc: De putin timp dar destul incat sa-mi dai seama ce ar trebuii imbunatatit.

1- Sticla de negot (Search item) - Stiu ca nu conteaza varsta si ocupatia noastra din viata reala, dar va rog sa aveti in vedere ca mai sunt si oameni trecuti de o varsta care au venit de pe Ro (Oficial) dupa multi ani doar de Ro, si da ne este dor de un server vechi ca in 2010 dar din moment ce avem Pet, Costume, Titan, NPC cu hieroglife, inel bucurie si altele care nu erau atunci (nu ma deranjeaza ca sunt) dar nu puteti sa spuneti ca o sticla de negot influenteaza tematica serverului ca ar fi penibil. Eu sunt si sot, si tatic si detoate si ma joc doar de placere dar nu vad o placere a sta map 1 in 2019 si a cauta manual 50 de shopuri sa pierd 45 de minute sa gasesc ce imi trebuie la cel mai mic pret. E un lucru care desii joc de putin timp si am si donat doar de 2 ori chiar ma face sa ma gandesc sa renunt daca va trebuii sa pierd zeci de minute si ore sa caut ce-mi trebuie. Nu e deloc placut sa stau cu pixul si carnetul sa notez ce am vazut si unde si apoi pana vad eu ca ala a fost cel mai mic pret poate deja se cumpara.

2- Inca de la inceputul metinului in Romania pe item shop au fost Manusa, drop, experienta si pachetele de incepator. Observ cu dezamagire ca aici nu exista manusa site si aici ma refer la cea clasica care se aduaga sus Dublu drop ca pe oficial care nu se negociaza. Este un dezavantaj major care ma impiedica sa farmez in liniste. Am semnalat aceasta necesitate ownerului si mi s-a explicat ca a fost scoasa din item shop ca se abuza de ea. Pai nu inteleg cum caci nu ar trebuii sa fie ca cea de la metine negociabila ci cea care odata achizitionata tu nu o vezi se adauga pur si simmplu la dublu drop ca pe RO. Nu ai cum sa abuzezi de ea. Nu cred ca e foarte ok sa ma dau jos de pe mount ca sa pot pune inelul bucuriei si manusa de la metine din piata... Mi sa spus sa fac level 35 si calul, am facut dar calul nu imi da bonusul mountului si tot nu e ok.Plus ca aceasta manusa de la metine iar nu e ca pe ro , manusa de pe ro de la metine se poate d ajos in orice moment , aici odata pusa nu o mai poti da jos si stai cu ea 2 ore indiferent ca fermezi 2 ore sau doar 30 de minute..deci o pierzi. Daca tot vreo 2009-2010 hai sa facem ca atunci si cu manusa site si cu mansua de la metine caci momentan nu are nici o legatura situatia de aici cu ce era in 2009-2010 referitor la manusi. PROPUN adaugarea "Manusa site- dublu drop site achizitionata din item shop pe 7/15/30 zile ne-negociabila). si eventual 1 slot in plus la caracter pentru mount .

3-Dropul si cu manusa e foarte foarte slab aici vad ca imita Ro-ul de pe atunci dar totusi la itemele de upgrade sa farmez 4 ore azinoapte si sa iau doar 6 pretioase si cateva bucati de armura stricata iar e frustrant, iar mergand spre desert abia am facut o panza in vreo ora de batut. Nu stiu de ce este asa de slab dar in conditiile astea nu prea poti avansa neavand upgrade-uri, sa le cumperi nu ai cu ce la inceput eu Donez , ma descurc imi iau lingouri dar ce facem cu cei care nu doneaza ca nu-i putem obliga? ei cum isi fac iteme? dau tepe sau asteapta pomeni? E foarte prost dropul la iteme de upgrade , am fost si la arhani in 30 de minute mi-a picat 1 singur indrumator de esoterica si daca vreti dovezi va astept la o partajare skype, am level am iteme de batut acolo pur si simplu nu e drop atata tot.

4- Am facut o reclamatie aici pe forum ieri si m-am lovit de o problema grava nu am putut incarca o poza de doar 1 Mb, Oare de ce ? Nici macar 1Mb amarat nu pot incarca , am incercat sa cropez, sa editez sa o fac mai mica dar si-a pierdut calitatea si o incarcam degeaba, am gasit intr-un final o varianta de a a nunta ownerul pe Facebook si s-a rezolvat "aparent" a fost pedepsit jucatorul , nu stim daca este asa sau nu ca nu ni se spune si ce sanctiune desi ar fi ok sa stim si noi cum a fost pedepsit, mute, warn, ban temporar, ban permanent, ca nu e nici un secret atata timp cat esti implicat. In fine mai presus de cunoasterea pedepsii pe forum aici mi-a raspuns Beboo si a inchis topicul deci nu mi-a dat ocazia la reply, Imi spune nu ai respectat normele forumului (din cauza ca nu am uploadat poza) si topicul este inchis, pai da-mi ocazia sa-ti raspund nu? Cum vrei sa pun poza cand nu va merge forumul ? Am dat dovata pe Facebook ca aici nu accepta prin creenuri nici de 1Mb... Va rog sa rezolvati sa putem incarca Print Screenuri. si numai inchideti topicurile ca ma simt ca si cum nu va intereseaza si ne putem injura cum vrem ca voi nu ne dati dreptul la replica. Multumesc

IN REST TOTUL PARE OKE... MULT SUCCES SI BAFTA!
Te salut.
Voi lua personal in considerare aceste 3 propuneri ale tale si le voi discuta cu colegul meu dupa care iti vom lasa cu un raspuns prompt inapoi la acest topic.

Legat de punctul 4 - Am setat incarcarile prin https://imgur.com deoarece este mult mai simplu de incarcatat iar poza ti-o arata prin intermediul ,,insert image''
Exemplu: dai pe insert image dupa care pui poza de pe imgur prin link, iar de acolo isi face treaba sistmeul insusi.

Revenim cu un update despre propunerile tale!
Locked